Šta su svakodnevne veštine?
Osposobljavanje i osamostaljivanje slepih i slabovidih osoba za svakodnevni život i rad. Vežbanjem i usvajanjem svakodnevnih veština podstičemo njihovu uspešnu socijalnu integraciju. Programom su obuhvaćena deca, mladi i odrasle osobe različitog stepena oštećenja vida, realizuje individualno, u paru ili u manjoj grupi.
Program se realizuje u prostorijama škole, a nastavlja se u manje poznatoj sredini, kao npr.: prodavnica, pošta, restoran, preduzeće, i sl.
Detaljnije
Sadržaj programa rada:
- Lična higijena i higijena prostora;
- Hranjenje i priprema hrane;
- Oblačenje i higijena odeće i obuće;
- Upotreba i održavanje tehničkih uređaja u domaćinstvu;
- Upotreba i održavanje predmeta i uređaja na radnom mestu;
- Primena asistivnih tehnologija u svakodnevnom životu i radu;
- Obavljanje poslova van kuće – prodavnica, banka, pekara i sl.;
- Usvajanje pravilne komunikacije sa ljudima iz okruženja.
Ko su realizatori programa:
Program realizuju defektolozi, stručnjaci sa diplomom Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, i to: tiflopedagozi, psihomotorni reedukator i peripatolog, u saradnji sa psihologom škole. Nakon testiranja i opservacije izrađuju se individualni programi u skladu sa psihofizičkim sposobnostima korisnika. Program se sprovodi metodom razgovora, demonstracijom određene radnje (metodom “ruka na ruci”) i praktičnim radom na terenu.
Koja nastavna sredstva i pomagala koristimo:
Pored predmeta za svakodnevnu upotrebu koriste se nastavna pomagala koja pomažu u radu sa slepim i slabovidim osobama, kao npr.: indikator/merač nivoa vode u posudi, govorna kuhinjska vaga, taktilni krojački metar, modeli za pertlanje, modeli za otkopčavanje i zakopčavanje dugmadi i drikera, i mnoga druga sredstva.